youtube

[2018] Dom jednorodzinny w dobrym świetle

Wnętrze w dobrym świetle.

Po co zapraszamy światło do wnętrza? Aby każda pora dnia przyniosła inny kolor, inny klimat.

O obecnych trendach

W ostatnich latach kształtowanie wnętrz prywatnych domów jest oparte z reguły na dostępnych, coraz nowszych materiałach oraz technologii.Myślenie skupia się wokół stworzenia dobrze zaaranżowanej przestrzeni z wykorzystaniem pomysłów, które gdzieś już zafunkcjonowały, sprawdziły się i można je powtórzyć wprowadzając w nich niewielkie zmiany. To projektowa poprawność i nie ma w tym nic szczególnego.

Luty 2018 Targi Ambiente Frankfurt.

Wyposażenie wnętrz czyli wszystko, co tylko zmieścimy w domu. Kolorowe dywaniki, sofy, lampy, meble […], aż po kostki zapachowe. Ilość stoisk oraz ludzi nieskończona. Wszystko, o czym mógłby marzyć prawie każdy. Jednak po zwiedzeniu kilkunastu stoisk pojawiło się zwątpienie. Nadmiar rzeczy budzi zagubienie i frustrację.

Dla uzasadnienia wyrobionych potrzeb- zwłaszcza sprzedażowych- wchodzi już kolejny trend. „Wyjmij bibeloty i nie bój się bałaganu”- brzmi jedno z haseł dużej sieci promującej trendy 2019, które mają uzasadnić wyrobioną potrzebę. Oczywiście sprzedażową. Można to sparafrazować: Zorganizuj swoje wnętrze w bałaganie.

Efekt ostateczny: tony wyprodukowanych śmieci. Może zatem warto wybrać własną drogę?

Własny klimat w naturalnym świetle

Kształtowanie wnętrz jest sprawą indywidualną, bo dotyczy własnych upodobań i zwyczajów. Oddaje nasz charakter, odkrywa wrażliwość i sposób bycia. Pokazuje nasz szacunek do przyrody, otoczenia. Wnętrze ma dawać poczucie komfortu, wygody i spokoju.

Dlatego tak ważną rolę odgrywa w nim ŚWIATŁO NATURALNE. To dzięki niemu tworzymy klimat, kolor i nastrój. Dzięki niemu człowiek czuje się komfortowo. Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość otwarcia wnętrza na krajobraz, który daje wnętrzu piękną perspektywę. Jednak, gdy tej możliwości nie ma ciekawe zdaje się być odwrócenie sytuacji poprzez wprowadzenie światła z zewnątrz w sposób przemyślany i kontrolowany. Po co zapraszamy je do środka? Aby każda pora dnia przyniosła inny kolor, inny klimat.

W przedstawionym domu własnym na uwagę zasługuje fakt, że to nie wyposażenie tworzy klimat, tylko światło naturalne. Wprowadzone z zewnątrz światło oddziałuje na człowieka w każdym miejscu domu i o każdej porze. Wczesnym rankiem, popołudniem oraz przy zachodzie słońca.

Ważną rolę pełnią tutaj wielko- gabarytowe aluminiowe przeszklenia nowoczesnych i bardzo komfortowych systemów firmy Ponzio.  

W obrębie parteru wydzielono strefę dzienną, którą tworzą dwukondygnacyjny salon, kuchnia i jadalnia.Piętro z kolei przeznaczone jest na strefę nocną z boksem oddzielonym od zewnętrznych ścian, w którym umieszczono pokój oraz sypialnię z łazienką.

Wielkość oraz rozmieszczenie przeszkleń jest decydujące w kształtowaniu wnętrza i jego klimatu. Usytuowanie przeszkleń na stronę wschodnią i zachodnią pozwala na transparentny widok w całej swej okazałości, wprowadzając światło w jego najciekawszych barwach.

Szerokie drzwi podnoszono-przesuwne otwarte na ogród od strony wschodniej z jednej strony pozwalają na goszczenie porannego słońca, z drugiej zaś strony to wnętrze przejmuje kolor ogrodu o różnych porach roku. Zielony – wiosną i latem, pomarańczowy
i brązowy-  jesienią, a biały – zimą.

Panoramiczne okno od zachodniej strony domu umieszczone na poziomie piętra pozwala na wieczorną obserwację nieba przy zachodzie słońca, gdy w tym czasie wnętrze staje się żółto-pomarańczowe. Zaletą tak wielkiego otwarcia jest również uzyskany niezwykły „obraz” nieba. Ruchomy, zmieniający się, tworzy zawsze inną kompozycję. Nastrój czasem wzbogacany zjawiskami burz czy błysków. W szczycie dachu umieszczono okna, poprzez które wpadające światło rzuca cień na ścianę piętra tworząc różne układy graficzne.

W obrębie salonu zaprojektowano indywidualny mebel „5 Elements” jako reminiscencja 5 żywiołów: wody, ognia, drewna, ziemi i metalu. Wnętrze wzbogacają również obrazy natury: ptaków, kwiatów i owadów tworząc spójną całość.

W takim domu można spędzać dzień za dniem, każdy inny, coraz to ciekawszy dzięki kompozycjom, barwom i kolorom, które tworzy naturalnie piękne światło